Otantik Kadın, Otantik Giysiler, Elbiseler,Bohem giyim, Etnik Giysiler, Kıyafetler, Pançolar, kışlık Şalvarlar, Şalvarlar,Etekler, Çantalar,şapka,Takılar

Neden “Otantik Giyim”?Moda denen ve bizleri – bilhassa hanımlar olmak üzere – dişleri arasına alıp istediğini yaptıran canavar..

Bir bakıyorsunuz kısa boylu bir hanım kendine hiç yakışmayacak ve daha da kısa gösterecek bit tarz seçmişi yalnızca modaya uymak – ve takdir görmek uğruna.. ve tam tersi uzun boylu bir kadın kendisini daha da uzun (aşırı uzun) gösterecek başka bir kıafat veya tarz seçmiş.. Yine ne uğruna, moda tabii..

Neden modanın esiri oluyoruz? Belirli bir gruba ait olup yalnız/tek kalmamak için mi? Keza “bakın ben modayı takip ediyorum, beni de aranıza alın dışlamayın” mesajı vermek için mi? vesaire vesaire..

Evet, maalesef modanın bilinçsiz takibini burada “savunacak” değiliz.. Zira, bizce gereksiz ve faydadan çok zarar sağlayan bir seçim olur bu; Madden ve manen.. Ama, tabii ki zaten yakışan bir şeyi de yalnızca moda diye giymemek da akılcı bir davranış olmazdı bizce..

Bu konuda ilginç bir bakış açısı var Umberto Eco isimli yazarın. Şöyle diyor kendisi “Günlük Yaşamdan Sanata” başlıklı kitabında “Böğürsel Düşünce” başlıklı yazısında: “Moda kadını köleleştirdiyse, bunun tek nedeni, modanın kadını çekici olmaya, hafif, alımlı, tahrik edici bir tutum takınmaya zorlaması, böylece onu cinsel bir nesneye dönüştürmesi değildi. Kadının köleleştirilmesindeki temel neden, kadına salık verilen elbiselerin onu psikolojik olarak dışadönük yaşamaya zorlamasıydı.”

Görüldüğü üzere yazar burada çok ince bir “gardrop eleştirisi” yapıyor. Ne kadar da doğru bizce; Buna göre, “bir genç kız beğeni görmesi için biçilen o elbiseler içinde yaşadığı görünme biçimine özgü tedirginliklerle bir Madam Curie, bir Rosa Luxemburg nasıl olabilecek… “ diye düşünmek de gerekmez mi?

Modanın tam zıt yönünde bir tarz olan Otantik Giyim ise esasında apaçık bir direniş modanın tahakkümüne: “Biz bu şekilde bildiğimiz gibi rahat ve güzeliz, giyim kuşamımıza karışmayın” mesajı mı veriyor, yalnızca..

Keşke tam olarak öyle olsaydı. Evet bu tarz giyimin rahatlığı meydanda, inkar edilemeyecek şekilde.. Ama maalesef moda denen canavar burada da devreye girmiş vaziyette. Yani diğer bir deyişle “otantik giyim” bu yıl moda olduğu için hanımlar buna müthiş rağbet gösteriyorlar genellikle. Yani yalnızca rahat vs olduğu için değil..

Yine de öyle görünüyor ki bu rüzgar kolay kolay gitmeyecek. Yani, bu tarzı moda diye benimsese bile insanlar rahatlığına ve pratikliğine takılıp kolaya kolay bırakmayacak gibi görünüyorlar bu tarzı..

Yani devir tam anlamıyla “OTANTİK TARZ” devri giyim kuşamda…


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*